Zespół Szkół w Nekli w projekcie e-akademia przyszłości
Wspólnie z siedemnastoma gimnazjami z wielkopolski nekielska szkoła zakwalifikowała się do projektu e-akademia przyszłości. Projekt będzie realizowany przez 3 lata - od 1 września 2010 roku do końca roku szkolnego 2012/2013 i weźmie w nim udział 200 gimnazjów, 1500 nauczycieli oraz 15000 uczniów klas 1, rozpoczynających naukę w roku szkolnym 2010/2011 z terenu całej Polski.
E-Akademia Przyszłości to ponadregionalny program rozwijania kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych, technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), języków obcych i przedsiębiorczości. Jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Działania 3.3. - Poprawa jakości kształcenia z Poddziałania 3.3.4. - Modernizacja treści i metod kształcenia.
Misja Projektu
Przygotowanie uczniów gimnazjum do funkcjonowania w społeczeństwie wiedzy i uczenia się przez całe życie.
Cel Projektu
Kształtowanie u uczniów siedmiu kompetencji kluczowych, które pomogą im w rozwoju zdolności i osobowości oraz pozwolą na jak najlepsze funkcjonowanie w nowoczesnym społeczeństwie:
porozumiewanie się w języku ojczystym, porozumiewanie się w językach obcych, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość.
W ramach Projektu opracowany zostanie "Gimnazjalny Program Kształtowania Kompetencji Kluczowych", który określi: jak kształtować u uczniów kompetencje kluczowe, jak pracować z uczniami zdolnymi, jak pomóc uczniom klas pierwszych gimnazjów, którzy na sprawdzianie na zakończenie 6 klasy osiągnęli najniższe wyniki.
Projekt będzie realizowany podczas zajęć z matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, języka angielskiego, informatyki, przedsiębiorczości (WOS).
Specjalnie do realizacji zaplanowanych w Projekcie zadań zostanie uruchomiona platforma e-learningowa, na której zostaną zamieszczone wszystkie materiały dla uczniów i nauczycieli.
Uczniowie będą mogli samodzielnie lub pod opieką nauczyciela korzystać z jednostek e-learningowych oraz komunikować się z biorącymi udział w Projekcie rówieśnikami z całej Polski. Dzięki indywidualnemu loginowi każdy nauczyciel i uczeń będzie miał stały dostęp do platformy w każdym miejscu i czasie.
Korzyści dla uczniów
Wzrost zainteresowania nauką dzięki atrakcyjnej formie materiałów edukacyjnych. Umiejętność pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych (e-learningu). Szansa na równy start dla tych, którzy do tej pory mieli słabsze wyniki w nauce. Szansa dla szczególnie uzdolnionych na rozwój swoich zainteresowań dzięki współpracy z uczelniami wyższymi. Możliwość wykorzystania nabytych i ukształtowanych kompetencji w dalszej nauce i życiu codziennym.
Korzyści dla nauczyciela
Nauczyciele ze szkół, które zdecydują się wziąć udział w Projekcie, zostaną w pierwszym roku przeszkoleni w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych, wykorzystywania w kształceniu metody projektów oraz e-learningu.
Trzydniowe szkolenie zakończy się uzyskaniem certyfikatu. Raz w roku, przez cały czas trwania Projektu, będą organizowane warsztaty, służące podsumowaniu pracy w minionym roku szkolnym i zapoznaniu z nowymi treściami i materiałami dydaktycznymi. Wszyscy nauczyciele uczestniczący w Projekcie otrzymają materiały edukacyjne i laptopy.
Korzyści dla szkoły
Zwiększenie szansy na osiągnięcie przez uczniów lepszych wyników na egzaminie gimnazjalnym. Poprawa jakości pracy szkoły poprzez upowszechnienie nowoczesnych narzędzi nauczania. Poprawa efektywności kształcenia dzięki wprowadzeniu atrakcyjnych form nauczania i ciekawych materiałów dydaktycznych. Zbudowanie systemu wspierającego uczniów osiągających słabsze wyniki. Zbudowanie systemu wspierającego uczniów wybitnie uzdolnionych. Integracja ze środowiskiem lokalnym. Wzrost prestiżu szkoły dzięki podniesieniu kwalifikacji nauczycieli i zwiększeniu efektywności kształcenia. Możliwość wykorzystania w procesie dydaktycznym tablicy interaktywnej przekazanej szkole w ramach Projektu.
Robert Andrzejczak
Dyrektor szkoły