Koniec sierpnia i wrzesień upłynęły pod znakiem zebrań wiejskich w sołectwach gminy Nekla. Podsumowano minione lata oraz dokonano podziału funduszu sołeckiego na 2025 r. Mieszkańcy wybrali również sołtysów na kolejną kadencję. Przedstawiamy ich sylwetki.
BARCZYZNA
Zebranie sołeckie w Barczyźnie odbyło się 26 sierpnia. Mieszkańcy po raz kolejny obdarzyli zaufaniem Juliana Wsolaka. Do rady sołeckiej weszli: Sylwia Nykiel, Mariusz Dolniak i Michał Figas.
Julian Wsolak ma 60 lat. Od 35 lat jest szczęśliwym mężem Katarzyny, mają trzy córki i sześcioro wnuków. Z zawodu jest rolnikiem, prowadzi gospodarstwo wielokierunkowe. Funkcję sołtysa pełni od 27 lat. W ostatnich latach jego działalności udało się zrealizować kilka ważnych inwestycji w miejscowości, w tym: budowę miejsca rekreacji z placem zabaw, altaną i boiskami do piłki nożnej i siatkówki, montaż lamp ulicznych czy utwardzenie dróg. W planach na tą kadencję znalazło się i.in. poszerzenie drogi gminnej oraz budowa nowej drogi w miejscowości, zgodnie z projektem, sporządzonym w poprzednich latach. Wśród zainteresowań Pana Juliana znajduje się sport i przyroda. W wolnym czasie chodzi na grzyby, czyta i opiekuje się wnukami.
CHWAŁSZYCE
Zebranie sołeckie Chwałszyc odbyło się 19 września. W tej kadencji funkcję sołtysa wsi będzie pełnił Piotr Kostrzewski. Do rady sołeckiej weszli: Małgorzata Nowak, Jan Maścibroda i Rafał Mrozek.
Piotr Kostrzewski ma 54 lata. Ma żonę Monikę i dwójkę dzieci: Martynę i Szymona. Z wykształcenia jest malarzem – tapeciarzem, pracuje jako zawodowy kierowca. Pełni funkcję Radnego Rady Miejskiej Gminy Nekla. Chcę godnie reprezentować mieszkańców, dbać o ich interesy, wsłuchiwać się w ich problemy. Dążyć do rozwoju wsi, poprzez remonty i budowę dróg i oświetlenia, organizację festynów – mówi. Pan Piotr interesuje się motocyklami, końmi i turystyką.
GĄSIOROWO
Zebranie sołeckie w Gąsiorowie odbyło się 20 września. Mieszkańcy w tej kadencji ponownie obdarzyli zaufaniem Annę Frąckowiak, dotychczasową sołtyskę wsi. Do rady sołeckiej weszli: Maria Dekowska, Olga Ostenda i Piotr Szczepański.
Anna Frąckowiak ma 42 lata. Z mężem Wojciechem wychowuje dwójkę dzieci: Aleksandrę i Filipa. Z zawodu jest fryzjerką. Wśród jej zainteresowań znajdują się: jazda na rowerze czy dobry film.
W poprzedniej kadencji udało jej się zrealizować szereg zadań na rzecz swojej miejscowości: powstało miejsce rekreacji z placem zabaw dla dzieci, ogrodzono staw czy zmodernizowano drogi i poszerzono chodnik. Nie zabrakło też działań integracyjnych i edukacyjnych: zorganizowano Dożynki Wiejskie, Dzień Dziecka, Mikołajki, Dzień Rodziny czy Dzień Kobiet. Mieszkańcy odwiedzili m.in. Toruń, Zieloną Górę , Kołobrzeg, Gdańsk czy Berlin. Chętnie brali też udział w warsztatach z pieczenia pizzy czy samoobrony dla kobiet.
W tej kadencji sołtyska ma również wiele planów, takich jak: budowa chodnika do końca sołectwa, modernizacja drogi gminnej i powiatowej oraz organizacja imprez i wycieczek integracyjnych.
GIERŁATOWO
Zebranie sołeckie w Gierłatowie odbyło się 9 września. Mieszkańcy w tej kadencji ponownie obdarzyli zaufaniem Iwonę Bączkowską, dotychczasową sołtyskę wsi. Do rady sołeckiej weszli: Wojciech Abramczuk, Katarzyna Stecko, Milena Bednarek, Ewa Sobkowiak oraz Renata Gańczak.
Iwona Bączkowska ma 76 lat, ma dwoje dorosłych dzieci i pięcioro wnuków. Z wykształcenia jest technikiem ekonomistą. Funkcję sołtysa Gierłatowa pełni od 2011 roku. W czasie trzech kadencji udało się utwardzić drogi, utworzyć plac rekreacyjno – wypoczynkowy, plac zabaw dla dzieci i częściowo oświetlenie dróg. Za największe osiągnięcie uważa otwarcie świetlicy wiejskiej w 2023 r. W 2017 roku sołectwo zostało laureatem konkursu „Aktywna wieś wielkopolska”, a w 2018 roku znalazło się w katalogu „Aktywna Wieś Wielkopolska”. W roku 2019 Gierłatowo obchodziło 600 – lecie pierwszej wzmianki o miejscowości. W tym samym roku została wydana broszura „Gierłatowo wczoraj i dziś”. Co roku organizowane są warsztaty rękodzieła artystycznego - w 2022 roku obchodzono ich 10 – lecie.
W 2021 roku w plebiscycie „Agro” w kategorii „Sołtys Roku” Iwona Bączkowska zajęła 1. miejsce w powiecie wrzesińskim. W 2023 roku w plebiscycie „Agro”, organizowanym przez Głos Wielkopolski, w kategorii „Sołectwo Roku” Gierłatowo zajęło 1. miejsce w powiecie wrzesińskim oraz 6. w województwie wielkopolskim. Co roku w miejscowości organizowane są spotkania integracyjne – Dzień Kobiet, Dzień Latawca oraz Mikołajki.
W planach na najbliższe lata jest dalsze utwardzanie dróg, uzupełnianie oświetlenia, doposażenie placu zabaw dla dzieci oraz świetlicy, utworzenie boiska sportowego do siatkówki i koszykówki .
Pani Iwona interesuje się rękodziełem. W wolnej chwili chętnie sięga po dobrą książkę lub ogląda filmy. Lubi spędzać czas z rodziną.
KOKOSZKI
Zebranie sołeckie w Kokoszkach odbyło się 5 września. Mieszkańcy po raz kolejny obdarzyli zaufaniem Mariusza Jóźwiak. Do rady sołeckiej weszli: Julita Jóźwiak, Henryk Kuśmirek i Sylwia Graja - Zwolińska.
Mariusz Jóźwiak ma 60 lat. Jest żonaty, ma dwójkę dzieci i pięcioro wnuków. Interesuje się motoryzacją. Z zawodu jest rolnikiem i przedsiębiorcą. Pełni funkcję Radnego Rady Miejskiej Gminy Nekla. To kolejna kadencja Pana Mariusza jako sołtysa wsi. W poprzednich latach udało się wiele zmienić w Kokoszkach, m.in. położono asfalt na części dróg, doświetlono sołectwo, dokonano licznych nasadzeń drzew. Wspólnie z mieszkańcami organizowane były imprezy cykliczne, takie jak: Eko-Piknik z sołectwem Stroszki, Mikołajki (kultywowanie tradycji bożenarodzeniowych) , piknik integracyjny z sołectwem Stępocin. W planach jest budowa chodnika wzdłuż drogi powiatowej oraz realizowanie pomysłów mieszkańców. Sołtys liczy na owocną współpracę ze Starostwem Powiatowym i Gminą Nekla.
MAŁA GÓRKA
Zebranie sołeckie w Małej Górce odbyło się 17 września. Funkcję sołtysa będzie pełnić Dorota Chojnacka, która została ponownie obdarzona zaufaniem przez mieszkańców. Do rady sołeckiej weszli: Monika Sobczak, Krzysztof Chojnacki, Michał Cierzniewski.
Dorota Chojnacka ma 58 lat. Jest mężatką, ma dwoje dorosłych dzieci i dwoje wnucząt. Z zawodu jest technikiem mleczarskim. Pełniła funkcję sołtysa w poprzednich kadencjach. W planach ma doposażenie placu zabaw w Małej Górce oraz dbanie o miejsce rekreacji. Chce skupić się również na integracji mieszkańców i budowaniu zgranej społeczności. Interesuje się sportem, w szczególności piłką nożną. W wolnej chwili lubi czytać książki i oglądać filmy.
NEKIELKA
Zebranie sołeckie w Nekielce odbyło się 24 września. Mieszkańcy w tej kadencji ponownie obdarzyli zaufaniem Zbigniewa Skabę, dotychczasowego sołtysa wsi. Do rady sołeckiej weszli: Monika Skubiszyńska, Dorota Wiśniewska i Jarosław Skubiszyński.
Zbigniew Skaba ma 42 lata. Jest mgr. inż. rolnictwa, prowadzi własne gospodarstwo rolne, dodatkowo zajmuje się przygotowywaniem wniosków dla ARIMR w obszarze rolnictwa. Interesuje się motoryzacją. Podczas krótkiej 2-letniej kadencji udało się wspólnie z mieszkańcami rozpocząć temat świetlicy wiejskiej (na dziś gotowy jest projekt i ustalona lokalizacja obiektu). Kontynuowano również kwestię poprawy bezpieczeństwa drogowego miejscowości. W planach na obecna kadencję jest kontynuacja przedsięwzięcia – świetlica wiejska oraz poprawa stanu sieci drogowej, co ze względu na rozpiętość wsi nie jest zadaniem łatwym.
OPATÓWKO
Zebranie sołeckie w Opatówku odbyło się 13 września. W tej kadencji funkcję sołtyski Opatówka ponownie powierzono Justynie Sukienniczak – Tłoczek. Nie zmienił się też skład rady sołeckiej, weszli do niej: Magdalena Senger, Martyna Wyderkiewicz, Mirosław Borczuch i Mikołaj Woźniak.
Justyna Sukienniczak – Tłoczek ma 42 lata. Jest mężatką. Z zawodu jest technikiem ogrodnikiem i technikiem florystą. Co mówi o sobie? Dla mnie sukcesem jest to, że przez krótki okres 2 lat udało mi się zrealizować to, co sobie założyłam obejmując tę funkcję. Opatówko to miejscowość, która małymi kroczkami zaczyna się rozwijać i pokazywać, że jak są chęci, to można coś zdziałać. Jestem dumna z moich mieszkańców i ich zaangażowania w życie lokalne i gminne. Dziękuję, że ponownie obdarzono mnie zaufaniem. Mam nadzieję, że dalej wspólnie będziemy dążyć do tego, by Opatówko się rozwijało. Cieszę się, że mogę liczyć na współpracę z gminą, sąsiednimi miejscowościami, organizacjami pozarządowymi i OSP. W planach kultywowanie naszych małych, lokalnych tradycji, takich jak coroczny festyn rodzinny latem, spotkania dla seniorów, Mikołajki i letnie kino dla dzieci. Jak zawsze będziemy również uczestniczyć w corocznych Dożynkach parafialnych.
Wśród zainteresowań Pani Justyny znajdują się: sport, dobry film, muzyka, książka, rękodzieło.
PODSTOLICE
Zebranie sołeckie wsi Podstolice odbyło się 5.08. W tej kadencji funkcję sołtysa będzie pełnić Jacek Miś. W skład 3-osobowej rady sołeckiej weszli: Anna Balcerska, Maciej Przygoda, Bartosz Bałażyk.
Jacek Miś ma 40 lat. Jest wdowcem, ma trzech synów i dwie córki. Z wykształcenia jest technikiem handlowcom, filologiem rusycystą. Jak są jego plany na trwającą kadencję? Przede wszystkim rozmowa z mieszkańcami na temat tego, co jest najpotrzebniejsze i najważniejsze, a następnie wybór i realizacja danych działań. Wśród najważniejszych są: przebudowa mini chodnika w chodnik ze ścieżką rowerową wzdłuż ul. Kasztanowej, naprawa powierzchni boiska, budowa świetlicy wiejskiej, wymiana nawierzchni drogi Jeżynowej wraz z jej poszerzeniem, budową chodnika i oświetlenia. W wolnym czasie lubi pomagać. Najwięcej radości sprawia mu spędzanie czasu z dziećmi, jazda na rowerze oraz wycieczki w różne ciekawe miejsca. Chętnie udziela się przy organizacji różnych eventów.
RACŁAWKI
Zebranie sołeckie wsi Racławki odbyło się 26 września. W tej kadencji funkcję sołtysa wsi będzie pełnił Marek Zaton. Do rady sołeckiej weszli: Karolina Narolska, Martyna Balcerska, Adrian Graczyk, Marcin Matuszewski, Roman Łopatka.
Marek Zaton ma 32 lata. Od roku jest żonaty – ma wspaniałą żonę i dwójkę dzieci. Z zawodu jest kierowcą. Funkcję sołtysa wsi pełni po raz pierwszy. Głównym celem jego działań będzie uzbrojenie nowo zakupionej działki gminnej na potrzeby sołectwa. W pierwszym kroku chciałby ogrodzić działkę i uzbroić ją w media. Następnym krokiem będzie budowa placu zabaw oraz altany ogrodowej. Oczywiście nie możemy wraz nowo powstałą radą sołecką zapomnieć o infrastrukturze drogowej, gdyż niektóre z odcinków naszych dróg są w opłakanym stanie. Chciałbym też zintegrować mieszkańców wsi na wspólnych festynach – mówi. Pan Marek interesuje się piłką nożną, starą motoryzacją i dobra kuchnią. Lubi rodzinne spacery i przejażdżki rowerowe.
STARCZANOWO
Zebranie sołeckie wsi Starczanowo odbyło się 12 września. W tej kadencji funkcję sołtyski będzie pełnić Katarzyna Wojciechowska. Do rady sołeckiej weszli: Monika Rosół, Przemysław Grajek, Agnieszka Jarzyna, Dariusz Domowicz oraz Kamil Piotrowski.
Katarzyna Wojciechowska ma 36 lat. Wspólnie z mężem Damianem wychowuje syna Ignacego. Interesuje się tańcem, muzyką i filmem. Z zawodu jest starszym inspektorem ds. BHP. Funkcję sołtysa pełni po raz pierwszy. Wśród jej planów znajdują się: poprawa bezpieczeństwa w sołectwie, dbanie o wizerunek wsi, integrowanie mieszkańców oraz wspieranie inicjatyw lokalnych. Chce współpracować z organami gminnymi, podejmować działania w celu pozyskania dotacji i dofinansować na realizację projektów – wszystko w ścisłej współpracy z radą sołecką i mieszkańcami.
STĘPOCIN
Zebranie sołeckie w Stępocinie odbyło się 11 września. Mieszkańcy w tej kadencji ponownie wybrali na sołtysa wsi Adama Pokładeckiego. Do rady sołeckiej weszli: Jarosław Płóciennik, Sebastian Stefaniak i Radosław Wiśniewski.
Adam Pokładecki ma 37 lat, z żoną Beatą wychowuje dwoje dzieci: Zosię i Krzysia. Z zawodu jest rolnikiem, pracuje na swoim gospodarstwie rolnym w Stępocinie. Funkcję sołtysa będzie pełnił trzecią kadencję. W swoim programie dla wsi Stępocin kieruje się rozwojem i integracją. Długi staż jego pracy przyczynił się do realizacji wielu projektów inwestycyjnych, od lamp przydrożnych, po modernizację świetlicy wiejskiej. Jednym z celów był remont dawnego sklepu i przebudowa go na magazyn. W Stępocinie na przestrzeni lat odbyło się wiele festynów wiejskich i imprez okolicznościowych, co wymagało zaangażowania wielu osób. Marzeniem sołtysa była organizacja Dożynek Gminnych w Stępocinie, co udało się w 2023 r. Uważam, że to wydarzenie przejdzie do historii Naszej Wioski i zostanie długo w naszej pamięci. Znam swoją miejscowość od urodzenia, jestem osobą otwartą, odważną i pełną energii do pracy – mówi.
STROSZKI
Zebranie sołeckie mieszkańców Stroszek odbyło się 16 września. Mieszkańcy w tej kadencji ponownie obdarzyli zaufaniem Anetę Jasińską, dotychczasową sołtyskę wsi. Do rady sołeckiej weszli: Anna Cebulska, Marcelina Jasińska i Damian Jopek.
Aneta Jasińska ma 42 lata. Z mężem Michałem wychowuje dwoje dorosłych już dzieci – Amadeusza i Marcelinę. Najważniejsza jest dla niej rodzina i zawsze stawia ją na pierwszym miejscu. Z wykształcenia jest nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej, logopedą, socjoterapeutą i terapeutą pedagogicznym. Pracuje jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz logopeda w Szkole Podstawowej w Czerniejewie, jest prezesem Stowarzyszenia Oświatowego ONUPHRIUS działającego przy SP w Czerniejewie. W czasie wolnym lubi czytać książki, oglądać filmy, piec i gotować.
Jak podsumowuje swoje dotychczasowe działania? Sołtysem zostałam w marcu 2019 roku i od tego momentu starałam się wraz z radą sołecką działać na rzecz mieszkańców wsi Stroszki. Decyzje podejmowane za zebraniach wiejskich dotyczące funduszu sołeckiego staraliśmy się wykonać jak najlepiej. Nie zawsze mogliśmy zrealizować wszystkie Państwa oczekiwania, ze względu na brak środków lub braku możliwości zrealizowania zadań w zakresie funduszu sołeckiego. Ta kadencja trwała 5,5 roku wiele się działo począwszy od działań w ramach FS, założenia strony na FB i innych portalach społecznościowych, aby dotrzeć do większej liczby mieszkańców, odnowienia sprzętu na placu zabaw, odnowienia przystanku autobusowego, organizacji kina plenerowego, coroczna Eko Akcja z Sołectwem Kokoszki, kampania jako kandydatki na Radną Powiatu Wrzesińskiego komitetu wyborczego Wspólny Powiat Wrzesiński.
Wśród inwestycji w latach 2019 – 2024 znalazły się między innymi: budowa oświetlenia drogowego, chodników, progu zwalniającego, doposażenie miejsca rekreacji czy budowa drogi od skrzyżowania w kierunku Biskupic.
W planach na obecną kadencję są dalsze działania na rzecz miejscowości i jej mieszkańców, takich jak: kontynuacja budowy chodnika czy organizacja sezonowych imprez integracyjnych, wyjazdy i wycieczki. Ponadto chciałabym, aby współpraca z Radnymi gminy Nekla oraz Radnym powiatowym oraz Starostą zmierzała do powstania chodnika/ ścieżki rowerowej wraz z oświetleniem w kierunku PKP, gdyż jest to ciągle narastający problem komunikacyjny dla naszych mieszkańców, zwłaszcza seniorów i dzieci ze względu na zwiększający się z roku na rok ruch samochodów ciężarowych. Realizacja tego zadania przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu jazdy – komentuje Pani Aneta.
TARGOWA GÓRKA I MYSTKI
Zebranie sołeckie w Targowej Górce odbyło się 25 września. W tej kadencji funkcję sołtysa będzie pełnić Dawid Wojkiewicz. Do rady sołeckiej weszli: Michalina Przybylska, Szymon Wiśniewski, Dominik Trzeciak, Dawid Tomiak.
Dawid Wojkiewicz ma 26 lat. Od dziecka pasjonuje się rolnictwem, a od 6 lat prowadzi gospodarstwo rolne, jako czwarte pokolenie w swojej rodzinie. Co mówi o sobie? Od kilku lat aktywnie udzielam się w lokalnym życiu społecznym, a od zeszłego roku jestem prezesem Kółka Rolniczego Targowa Górka. Pełniona przeze mnie funkcja prezesa, koordynowanie i udział w protestach rolniczych, a także start w wyborach samorządowych dały mi szersze dotarcie do lokalnej społeczności oraz nawiązanie wielu kontaktów z lokalnymi samorządowcami i urzędnikami, instytucjami, stowarzyszeniami, czy politykami na szczeblu krajowym i europejskim. Wyzwanie płynące z pełnienia funkcji sołtysa jest ogromne, gdyż sprawuję pieczę nad sołectwem składającym się z dwóch wsi, a na jego terenie znajduje się Kościół, Szkoła, OSP oraz KGW. Zamierzam z pełnym zaangażowaniem wspierać każdą z wymienionych instytucji. Liczę na dobry kontakt z UMiG oraz Starostwem Powiatowym pn. prężnie współpracuję z innymi sołtysami naszej gminy, naszymi radnymi gminy Janem Przybylskim oraz powiatu Krzysztofem Wróblem. Przy pomocy młodej i dynamicznej rady sołeckiej dołożę wszelkich starań aby poprawić bezpieczeństwo i komfort w ruchu drogowym oraz pieszym, zapewnie bogate życie towarzyskie i cykliczne wydarzenia integrujące mieszkańców. Postaram się również dążyć do lepszej komunikacji i sprawnego informowania mieszkańców, tak by nikogo nie ominęły najważniejsze wieści. Jestem dumny z tego skąd pochodzę i równie dumnie zamierzam reprezentować sołectwo Targowa Górka i Mystki.
ZASUTOWO
Zebranie sołeckie w Zasutowie odbyło się 6 września. Mieszkańcy w tej kadencji obdarzyli zaufaniem Wiktora Puchałę, który pełni również rolę Radnego Rady Miejskiej Gminy Nekla z tego okręgu. Do rady sołeckiej weszli: Konrad Dudek, Natalia Puchała, Michał Kierończyk, Agnieszka Pawlak i Marta Balicka.
Wiktor Puchała ma 34 lata. Z żoną Natalią wychowuje 2-letniego syna Jasia. Z wykształcenia jest księgowym, prowadzi własne biuro rachunkowe. Interesuje się lotnictwem, jego pasją są podróże małe i duże. W planach na trwającą kadencję ma kontynuację koncepcji rozbudowy placu rekreacji, poprawę infrastruktury, zwłaszcza dróg i oświetlenia. Chce też skupić się na działaniach zwiększających integrację mieszkańców – organizować wydarzenia czy pomóc w założeniu Koła Gospodyń Wiejskich. Liczy również na możliwość pozyskania funduszy zewnętrznych na podejmowane inicjatywy.