W poniedziałek, 11 listopada 2024 roku świętowaliśmy 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po 123 latach niewoli Polacy dzięki swojej odwadze, niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność.
Tradycyjnie w Nekli odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczęły się one mszą św. w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Nekli, którą odprawił ks. Proboszcz Wojciech Schejn oraz ks. wikariusz Waldemar Kobyliński.
Nie mogło zabraknąć niepodległościowego pochodu ulicami Nekli. W rytm marszu, granego przez Orkiestrę Dętą Nekielskiego Ośrodka Kultury, w stronę nekielskiego Rynku kierowały się władze gminy, samorządowcy, poczty sztandarowe, delegacje, goście
i mieszkańcy.
Pierwszym punktem uroczystości patriotycznych na Rynku było przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy Nekla dr. Karola Balickiego. Po przemówieniu delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową, oddając w ten sposób hołd tym, którzy walczyli o Niepodległą Polskę. Zadbano również o lokalne tradycje - na mieszkańców, zgromadzonych na Rynku czekały świeże Rogale Świętomarcińskie, będące symbolem Wielkopolski.
W godzinach popołudniowych w Nekielskim Ośrodku Kultury odbyły się rodzinne warsztaty pn. „MAPA POLSKI - STRING ART” w trakcie których każdy z uczestników mógł wykonać unikatową mapę Polski z wykorzystaniem kolorowych sznurków.
Serdecznie dziękujemy księżom, pocztom sztandarowym, delegacjom, funkcjonariuszom policji, druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Nekla, harcerzom z ZHP Watra, Orkiestrze Dętej Nekielskiego Ośrodka Kultury oraz mieszkańcom za udział
w uroczystościach.
Elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości było wydarzenie artystyczne pt. „Był kiedyś inny świat…”, przygotowane przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Nekli. 7 listopada zostało ono zaprezentowane aż czterokrotnie – trzem grupom uczniów oraz mieszkańcom gminy (w godzinach popołudniowych). Spektakl, który został objęty patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Nekla, za pomocą dźwięku i obrazu opowiadał historię miłości w trudnych dla Polski czasach boju o niepodległość. Teatr cieni, wzbogacony o utwory muzyczne oraz zdjęcia uczniów, nawiązujące do dawnych lat, stanowił żywą lekcję historii o miłości, życiu i walce o wolność.
Referat Promocji, Kultury i Sportu