"STOP przemocy w szkole"
Rozwój zachowań agresywnych może być wywołany różnymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak obecność agresji w domu, w telewizji oraz nieprawidłowymi postawami rodzicielskimi, braku umiejętności słuchania dziecka i rozmawiania z nim o uczuciach i emocjach. Dzieci i młodzież są skłonne do przejawiania agresji, gdy widzą, że ta jest akceptowana przez dorosłych i rówieśników. Młodzi ludzie często też obserwują, że poprzez przemoc można osiągnąć konkretne korzyści lub zaspokoić swoje potrzeby.
Agresja w szkole
Szkoła w sposób naturalny jest środowiskiem sprzyjającym agresji, przede wszystkim dlatego, że już z założenia jest dla ucznia źródłem różnego rodzaju frustracji, które w konsekwencji przyczyniają się do rozbudzenia negatywnych emocji. Wpływ na to mają przede wszystkim stosowane elementy przymusu, takie jak:
- przymus uczęszczania
- przymus siedzenia w ławkach
- przymus przebywania w grupie klasowej
- narzucanie treści dydaktycznych.
Innymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu agresji w szkole są min. niepowodzenia szkolne, niska samoocena, nieumiejętność radzenia sobie z problemami i z rozwiązywaniem sytuacji konfliktowych. Dlatego też bardzo ważne jest, aby już na podstawowym szczeblu edukacji mówić o tym, czym jest agresja i przemoc, i jakie mogą być jej konsekwencje dla sprawców i ofiar przemocy.
W Zespole Szkół w Nekli, na prośbę Pana Dyrektora Roberta Andrzejczaka, zostały przeprowadzone przez Psychopedagoga mgr Kingę Kuśmierek, zajęcia warsztatowe na temat "STOP przemocy w naszej szkole". Ważnym elementem tych zajęć było uświadomienie uczniom, że przemoc szkolna występuje na każdym etapie edukacji, czyli nawet już w przedszkolu, szkole podstawowej i przyjmuje różne formy: od naśmiewania się, opluwania słabszego ucznia, dokuczania mu, przez izolowanie od grupy, obgadywanie, po bicie, szarpanie, wymuszanie pieniędzy. Uczniom zwrócono również uwagę na to, że przemoc może dotknąć każdego i należy się jej stanowczo przeciwstawiać. W grupach rozmawiano o tym, jak zachować się, aby nie stać się potencjalną ofiarą, a także jak reagować w konkretnych sytuacjach, aby pomóc ofiarom przemocy. Rozważano również, jak my osobiście czulibyśmy się w roli ofiary przemocy i gdzie moglibyśmy szukać pomocy.
Warsztaty te uświadomiły nam, że tak naprawdę ci młodzi ludzie nie bardzo wiedzą jak radzić sobie ze swoimi emocjami i jak rozwiązywać problemy bez wykorzystania argumentu "siły". Zaskoczeniem dla uczniów był również fakt, że już izolowanie czy przezywanie może być nazwane formą przemocy szkolnej i to, że sprawcy przemocy, nawet w tak młodym wieku nie mogą się czuć całkowicie bezkarnie.
Agresji i przemocy w szkole nie można całkowicie wyeliminować, ale my Nauczyciele i Uczniowie Zespołu Szkół w Nekli mówimy przemocy stanowcze NIE!!!
Psychopedagog Zespołu Szkół w Nekli
mgr Kinga Kuśmierek