Dnia 23 czerwca spotkała się Komisja Oświaty, Kultury, Pomocy Społecznej i Porządku Publicznego. Powodem tego posiedzenia była realizacja jednego z punktów przyjętego na ten rok planu pracy. Dotyczył on zakresu opieki stomatologicznej na terenie naszej gminy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na aspekt tej opieki wśród dzieci i młodzieży.
Prowadzący spotkanie Roman Kuszak powitał zebranych, a przede wszystkim zaproszonego na to spotkanie jedynego lekarza w naszej gminie, który świadczy usługi stomatologiczne w ramach podpisanego kontraktu z NFZ Rafała Leszczyńskiego.
Zaproszony Gość odpowiadał na pytania radnych i przedstawiał swój punkt widzenia na niektóre kwestie.
Zdaniem lekarza zmienia się świadomość społeczeństwa, a troska o higienę jamy ustnej jest coraz lepsza. Wzrasta zapotrzebowanie na leczenie stomatologiczne, nie ma rejonizacji, a kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia podpisuje się na okres trzech lat.
Nekli jako gminie przysługuje jeden kontrakt, a każdy zabieg jest odpowiednio punktowany. Na potrzeby leczenia stomatologicznego w Polsce, z ogólnej puli przekazanej na zdrowie przeznacza się 5% budżetu, w Wielkopolsce zaś 3%. Każdy lekarz przystępujący do konkursu musi mieć własny gabinet. W placówkach szkolnych nie prowadzi się przeglądów stanu uzębienia, gdyż podjęcie takich działań, przyczyniłoby się do tego, że z całości przyznanych punków w ramach kontraktu nie można byłoby leczyć innych pacjentów.
Ze szkół zniknęły higienistki stomatologiczne, gdyż nie ma dla tego zawodu kontraktów z funduszem zdrowia. Z opieki w prowadzonym przez Pana Leszczyńskiego gabinecie korzysta około 20% uczniów naszej gmin. W Polsce jest zbyt mało stomatologów w porównaniu z innymi krajami (chociażby skandynawskimi, gdzie jeden lekarz przypada na 2-3 tys mieszkańców). W poległych placówkach, zdaniem obecnych dyrektorów przeprowadza się jedynie fluoryzację(Michalak) oraz czyszczenie zębów (Czyżewska).
Przewodniczący komisji
Roman Kuszak