26 marca na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Oświaty, Kultury, Pomocy Społecznej i Porządku Publicznego Rady Miejskiej Gminy Nekla. Oprócz kwestii dotyczących zaopiniowania projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad planarnych wyznaczonych na dzień 29 marca, zrealizowano jedno zagadnienie wynikające z przyjętego planu pracy komisji na rok 2012.
Kierownik Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Janaszek-Staszak przedstawiła formy pomocy społecznej świadczone dla mieszkańców gminy ze strony ośrodka. W swym wystąpieniu zobrazowała w rzeczowy, merytoryczny sposób rodzaje świadczeń, zasady ubiegania się o nie, jak również przedstawiła te dane w ujęciu statystycznym.
Radny Kozielski pytał o zasiłki, w których nie bierze się pod uwagę kwestii dochodowości. W niektórych przypadkach (choroba, zdarzenie losowe) dochód nie jest jedynym argumentem przyznania świadczenia.
Z materiałów przedstawionych przez kierownika MGOPS w Nekli wynika, że gmina Nekla może poszczycić się najniższym stopniem bezrobocia w całym powiecie wrzesińskim. Ośrodek nie ma problemów w zaspokajaniu potrzeb mieszkańców, a jedynym utrudnieniem w prawidłowym funkcjonowaniu są trudne warunki lokalowe.
Wiele dyskusji wywołał punkt, dotyczący zmian w budżecie gminy, gdzie przewodniczący obradom pytał o powody zmniejszenia planowanej na ten rok inwestycji drogowej. Pierwotnie w tym zadaniu miała być dokończona ulica Sikorskiego i wykonana w całości ulica Słoneczna. Z uwagi na niedoszacowanie wykonanego kilka lat temu projektu do aktualnych cen, zakres tych prac został zawężony jedynie do dokończenia tej pierwszej ulicy. Aby wykonać całe zadanie inwestycyjne trzeba byłoby w tegorocznym budżecie wyasygnować kwotę około 650 tys, zaś budżet przewidywał jedynie 400000. Wg zapewnień burmistrza jakiekolwiek nadwyżki ze sprzedaży mienia komunalnego zostaną przeznaczone na dokończenie tego zadania i być może jeszcze do końca tego roku całe zadanie uda się zrealizować w pierwotnej planowanej postaci. Przewodniczący pytał również o kosztorys związany z dokończeniem wspominanej inwestycji, jak również o złożone oferty przetargowe na budowę wspomnianego odcinka ulicy Sikorskiego.
W wolnych głosach i wnioskach przewodniczący poruszył kwestie panującego bałaganu przy pojemnikach na odpady, cząstkowe naprawy chodnika od ul. Zawodzie w kierunku kościoła oraz niesolidnego usuwania piasku z dróg asfaltowych po zimowym posypywaniu przeciw gołoledzi. Pojemniki przeznaczone do składowania tworzyw nie są systematycznie opróżniane i stąd panujący w ich obrębie bałagan. Wspomniany odcinek chodnika wymaga drobnych napraw, gdyż w kilku miejscach jest znacznie zapadnięty.
Radny Kozielski poruszył sprawę ewentualnego wykorzystania osób po wyrokach sądowych do prac związanych z utrzymaniem porządku na terenie gminy, a także kwestie techniczne dotyczące odśnieżania w okresie zimy oraz naprawy ul. Prądzyńskiego w Targowej Górce.
Pan Nowak zabrał głos w sprawie wycinki jesionów przed Chwałszycami i pozostawionego bałaganu po ich usunięciu, a także pełnych pojemników ze szkłem i plastikami w Chwałszycach i Gąsiorowie oraz naprawy drogi powiatowej na odcinku Podstolice-Stroszki.
Burmistrz zaproponował radnym, aby z budżetu gminy wyasygnować pewną kwotę w celu częściowej partycypacji w kosztach budowy chodnika w Podstolicach oraz przeznaczenia 3000 zł na dodatkowe patrole policji. Choć oba zadania nie są przypisane kompetencjom gminy, to z racji ich potrzeb powinniśmy wesprzeć te przedsięwzięcia. Ostatecznie radni określili wysokość procentowego wsparcia budowy chodnika na 25% kwoty wynikającej z przetargu lecz nie więcej niż 25 tys. Jest to kompetencja starostwa powiatowego i urząd ten powinien sfinansować to zadanie, a gmina może tylko w niewielkim stopniu wesprzeć ten plan, wynikający z troski o bezpieczeństwo dzieci i mieszkańców naszej gminy.
Przewodniczący rady odczytał pismo prokuratury rejonowej o umorzeniu śledztwa dotyczącego rzekomego fałszowania podpisów pod wnioskiem o odwołanie dyrektora szkoły w Zasutowie.
Przewodniczący komisji
Roman Kuszak
Komisja Oświaty, Kultury, Pomocy Społecznej i Porządku Publicznego Rady Miejskiej Gminy Nekla w programie pracy na rok 2012 oprócz spraw związanych z opiniowaniem projektów uchwał, wynikających z pracy rady, przyjęła do realizacji następujące zagadnienia:
- Formy pomocy społecznej świadczone przez MGOPS dla mieszkańców gminy-zrealizowano na posiedzeniu w dniu 16 marca 2012.
- Alternatywne rozwiązania kwestii przedszkola i NOK na wypadek zwrotu mienia byłym właścicielom zespołu pałacowego.
- Możliwości pozyskania środków pozabudżetowych do instalowania baterii słonecznych w podległych gminie placówkach.
- Stan zdrowia dzieci i młodzieży na podstawie badań przesiewowych
- Oferta zajęć NOK skierowana do dzieci i młodzieży.
- Działalność organizacji szkolnych i kółek zainteresowań.
- Działalność świetlic środowiskowych.
Jeśli ktokolwiek z mieszkańców naszej gminy zechciałby uzyskać jakiekolwiek informacje, bądź podzielić się uwagami w powyższych zagadnieniach, to zapraszam do skontaktowania się ze mną. Wszystkie posiedzenia komisji są jawne i istnieje możliwość uczestniczenia w nich.
Przewodniczący komisji
Roman Kuszak