Już po raz piąty na drogi Ziemi Mogileńskiej zawitały zabytkowe auta osobowe, terenowe, karetki pogotowia, motocykle, wóz strażacki oraz autobus, by uczestniczyć w V Rajdzie Weteranów Szos po Ziemi Mogileńskiej. Od godzin popołudniowych w piątek, 25 kwietnia zjeżdżały się do rajdowej bazy w Bielicach (gmina Mogilno) załogi z niemalże całej Polski. Miłośnicy historycznej motoryzacji ze Szczecina, Białegostoku, Trójmiasta, Warszawy, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia, Łodzi, Krakowa i wielu wielu innych miast przybyli tu, by przeżyć kolejną rajdową przygodę oraz by spotkać ponownie dawno niewidzianych przyjaciół i zawrzeć nowe, ciekawe znajomości. W tym roku na linii startu w sobotę, 26 kwietnia pojawiła się rekordowa liczba załóg - aż 83! Na uczestników i ich stare pojazdy czekała bardzo urozmaicona trasa na orientację wg "itinerera" licząca nieco ponad 80 km. Szlak ten wiódł przez malownicze zakątki Ziemi Mogileńskiej, a konkretnie przez miejscowości: Bielice - Gębice - Zbytowo - Strzelce - Kołodziejewo - Dąbrowę - Wszedzień - Chałupska - Mogilno - Kwieciszewo - Chabsko. Tradycją tego typu rajdów jest współzawodnictwo nie tylko w prawidłowym przejeździe trasy, ale i odnajdywanie na niej punktów orientacyjnych oraz rywalizacja w rekreacyjnych konkurencjach sprawnościowych. Tym razem rajdowicze zmierzyli swoje siły i umiejętności między innymi w slalomie z fragmentem roweru, rozwijaniu węża strażackiego, noszeniu wiader z wodą na historycznych nosidłach, rzucie do celu kołem ratunkowym oraz podkową itp. Musieli się oni też wykazać znajomością przepisów ruchu drogowego. Kolejnym z elementów rywalizacji były dwie próby jazdy sprawnościowej pojazdem. Tegoroczną nowością mogileńskiego rajdu był odcinek trasy, który należało pokonać pieszo ulicami Mogilna, które obchodzi w tym rocku jubileusz 610-lecia nadania praw miejskich. Była to okazja to zapoznania się z historią i architekturą miasta widzianego z bliska, a nie tylko zza szyb samochodów.
Tegoroczna trasa okazała się wyjątkowo trudna technicznie. Zdarzały się na niej fragmenty z dość podziurawioną lub wręcz szutrową nawierzchnią. Mimo niezbyt szybkiej i ostrożnej jazdy kilka pojazdów miało awarię. Kilku załogom też niestety nie udało się o własnych siłach dojechać na linię mety. Taki to już urok rajdów motoryzacyjnych - nawet tych turystycznych. Należy podkreślić tu zachowanie fair-play wielu załóg, które w miarę swoich możliwości pomagały w naprawach lub holowaniu uszkodzonych pojazdów na trasie. Pierwsze załogi pojawiły się na mecie tuż przed godziną 17:00, a ostatnie nawet około godziny 20:00. Zawodnicy byli naprawdę zmęczeni, ale na twarzach zdecydowanej większości z nich malował się uśmiech nieskrywanej satysfakcji.
Niedzielne przedpołudnie tradycyjnie już zarezerwowane było na wielką wystawę weteranów szos na mogileńskim stadionie, która z roku na rok przyciąga coraz większe tłumy mieszkańców Mogilna i okolic. W tej wystawie wzięła udział już ponad setka maszyn pochodzących z różnych okresów - począwszy od lat 30-tych XX wieku, a skończywszy na unikatowych egzemplarzach nawet z początku lat 90-tych.
Nieodłącznymi elementami tego pokazu są: konkurs elegancji oraz występujące chyba tylko na naszym rajdzie konkursy "weteran-tuning", jak i - traktowany z przymrużeniem oka - konkurs na najbrzydszy pojazd rajdu. Publiczność, oprócz podziwiania pięknych egzemplarzy aut i motocykli, miała okazję przeżyć pokazy antyterrorystycznej grupy rekonstrukcyjnej, wysłuchać koncertów zespołów Smoke In The Workshop i More Positive In The Life oraz odbyć sentymentalną podróż ulicami Mogilna w kultowym już autobusie Jelcz, zwanym często "ogórkiem".
Nagrody dla mistrzów rajdu i zwycięzców poszczególnych konkursów wręczali członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Bartosz Nowacki, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Dariusz Kurzawa, Starosta Mogileński Tomasz Barczak oraz Burmistrz Mogilna Leszek Duszyński.
Specjalne podziękowania komandora dla najbliższych współorganizatorów rajdu:
żony komandora Marii
managera ds. sponsoringu Agnieszki Kasprowicz
wicekomandora i sędziego Piotra Jakubowskiego
komisji obliczeń: Marcina Zielińskiego i Jakuba Górzyńskiego
oraz
Marka Bieganowskiego
Piotra Sierańskiego
Artura Kaczmarskiego
dyrektora OSRiR w Mogilnie Mirosława Wieczorka
dyrektora MDK Jana Szymańskiego
kierownik internatu ZS w Bielicach Krystyny Gawrysiak
nauczycieli, pracowników i uczniów Zespołu Szkół w Bielicach,
pracowników OSRiR w Mogilnie i Mogileńskiego Domu Kultury zaangażowanych w pomoc organizacyjną
zespołów muzycznych z Gniezna: Smoke In The Workshop i More Positive In The Life
antyterrorystycznej grupy rekonstrukcyjnej SPAT z Bydgoszczy
sponsorów
i wszystkich innych osób, które swoim wsparciem i pomocą przyczyniły się do sukcesu V Rajdu Weteranów Szos po Ziemi Mogileńskiej
Link do relacji z TVP Bydgoszcz http://pl.youtube.com/watch?v=YivhCnZ0F9g i pełnych wyników http://www.bielice.neostrada.pl/htm/images/rajd/2008/wyniki_2008_samochody.htm http://www.bielice.neostrada.pl/htm/images/rajd/2008/wyniki_2008_motocykle.htm Ciekawa relacje i fotorelacje
http://www.motoretro.org.pl/newsy.php?num=0&id=136
http://www.youngtimer.pl/wydarzenia/23/353.html