Mogilno oraz Bielice w dniach 21 - 23 kwietnia 2006 r. już po raz trzeci gościły miłośników historycznej motoryzacji na III Rajdzie Weteranów Szos po Ziemi Mogileńskiej.
Głównymi organizatorami rajdu byli:
Krzysztof Witczak - komandor
Maria Witczak - żona komandora :-)
Agnieszka Kasprowicz - menedżerka
Piotr Jakubowski - sędzia główny
Robert Hibner - wicekomandor
oraz
Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miejski w Mogilnie, Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach i Mogileński Dom Kultury
Patronat honorowy nad imprezą objął pan Jan Szopiński Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Od piątkowego popołudnia, 21 kwietnia, do rajdowej bazy w Zespole Szkół w Bielicach przybywały załogi z całej Polski. W III Rajdzie Weteranów Szos udział wzięło ponad 70 ekip, czyli łącznie ok. 170 pasjonatów zabytkowych pojazdów. Oprócz samochodów osobowych do rywalizacji stanęły również auta terenowe, motocykle oraz zabytkowy autobus Jelcz 706 RTO zwany niegdyś "ogórkiem". Podobnie jak w poprzednich latach odwiedzili nas oprócz niezrzeszonych miłośników motoryzacji także przedstawiciele klubów i stowarzyszeń takich, jak: Tucholskie Stowarzyszenie Pojazdów Zabytkowych, Nekielski Klub Miłośników Syren i Warszaw, Automobilklub Wielkopolski, Old Kadett Klub i Citroen Klub Wielkopolska z Poznania, Automobilklub Polski, Automobilklub Morski, Automobilklub Bydgoski, Automobilklub Toruński, Klub Motocykli Ciężkich i Zabytkowych "PAŁUKI". Uczestnicy przybyli na gościnną Ziemię Mogileńską z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego. łódzkiego, lubuskiego, małopolskiego i wielkopolskiego. Można więc śmiało stwierdzić, że mogileński rajd ma rangę imprezy ogólnopolskiej.
Oficjalnego otwarcia III Rajdu Weteranów Szos po Ziemi Mogileńskiej dokonali w sobotę rano Starosta Mogileński Tomasz Barczak, Burmistrz Mogilna Jacek Kraśny, dyrektor Zespołu Szkół w Bielicach Stanisław Wojtasiński oraz komandor rajdu Krzysztof Witczak. O godz. 9.45 na trasę wyruszyły pierwsze załogi. Do przejechania według specjalnej mapki - itinerera - miały one malowniczą, liczącą 110 km trasę, która wiodła z Bielic przez Goryszewo, Kwieciszewo, Gębice, Procyń, Kamionek, Wylatowo, Wydartowo, Jatrzębowo, Gościeszyn, Gąsawkę, Niestronno, Padniewko, Mogilno z powrotem do Bielic. Po drodze na rajdowców czekały trzy próby jazdy sprawnościowej oraz kilka tzw. prób rekreacyjnych, jak: przeciąganie po szynach wehikułu Mogileńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, kierowanie strumienia wody z węża gaśniczego do celu, wyścigi z łopatą pełną brył węgla, mini golf i inne.
Tegoroczną nowością było wyznaczenie dłuższej niż zwykle trasy i podzielenie jej na trzy etapy. Po drugim etapie każda z załóg odpoczywała na dwugodzinnym pikniku przy talerzu grochówki z kuchni polowej na campingu w Gąsawce.
Niedzielne przedpołudnie było ostatnim dniem rajdu. Na stadionie OSRiR w Mogilnie odbył się pokaz zabytkowych pojazdów oraz konkurs elegancji, w którym jury oceniało zarówno oryginalność pojazdów, jak i stroje ich kierowców oraz pasażerów, które należało dostosować do czasów, z których pojazd pochodzi. Publiczność mogła podziwiać prawdziwe perełki motoryzacji. W słońcu lśniły miedzy innymi Skoda Popular 420 z 1938 r., Fiat 508 z 1938 r., malutki Goggomobil T250 z 1953 r., Syreny, Warszawy, Citroeny 2CV, BMW i wiele wiele innych. Spore zainteresowanie i sympatię wzbudziły również dwa kilkudziesięcioletnie ciągniki. Licznie zebrana publiczność, wybierając swojego ulubieńca, brała jednocześnie udział w przygotowanej dla niej loterii z nagrodami.
Mistrzem III Rajdu Weteranów Szos po Ziemi Mogileńskiej w kategorii samochodów została załoga Jakub Malinowski i Karolina Durczyńska ze Strzałkowa jadąca samochodem Mercedes-Benz W123 280CE z 1980 r.
Mistrz III Rajdu Weteranów Szos po Ziemi Mogileńskiej w kategorii motocykli to Michał Białkowski z Mogilna na Junaku M10 z 1963 r.
W konkursie elegancji I nagrodę jury przyznało państwu Elżbiecie i Markowi Goryszewskim z Białych Błot i ich automobilowi FIAT 508 z 1938 roku.
W specyficznej dla mogileńskiej imprezy kategorii �weteran-tuning� jury uznało za najciekawszy pojazd BMW 2002 TI z 1970 r. Marcina Szymańskiego z Poznania.
Ulubieńcem publiczności stała się Skoda Popular z 1938 r. pana Michała Reicha z Bydgoszczy
Szczegółowe wyniki rajdu umieszczono tu:
Ponadto w internecie można przeżyć ponownie rajdowe emocje dzięki fotogaleriom:
www.syrena.nekla.pl
www.mogilno24.pl
www.mogart.emiasto.com.pl
www.autogaleria.pl
www.wylatowo.pl
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, sponsorom, wspierającym instytucjom i firmom za stworzenie wspaniałej atmosfery i pomoc przy zorganizowaniu tego dużego rajdowego przedsięwzięcia. Specjalne podziękowania dla uczniów Zespołu Szkół w Bielicach, którzy jak zawsze wspaniale sprawdzili się jako pomoc w służbach porządkowych i obsłudze rajdu, jak też dla Marka Bieganowskiego - autora logo i wszystkich innych elementów graficznych rajdu oraz Marcina Zielińskiego, Jakuba Górzyńskiego, Artura Kaczmarskiego i Macieja Drelaka.
Do zobaczenia na IV Rajdzie Weteranów Szos po Ziemi Mogileńskiej!